wtorek, 22 grudnia 2015

Where is snow?


Zima w tym roku zapomniała o swojej wizycie w Polsce albo stwierdziła, że modnie jest się spóźnić. W sumie, gdyby nie kalendarz, to naprawdę ciężko połapać się którego dzisiaj mamy i że za dwa dni jest Wigilia. Tak więc temperatura za oknem całkiem wiosenna, dlatego zdecydowałam się na lekką, skórzaną ramoneskę i futrzaną kamizelkę, która ze skórą daje całkiem ciekawy efekt. Czerwony komin w kratkę przełamał trochę czarno białą kolorystykę dzisiejszej stylizacji i ochronił szyję przed zdradliwym wiatrem.


English version: 
 
Winter in this year forgot about visit in Poland or thought that it's fashionable to be late. All in all if not for the calender, it's really hard to say what day is today and that two days is Christmas Eve. So the temperature outside the window it's entirely spring so I decided to wear light, leather jacket and fur waistcoat that with leather jacket gives quite interesting effect. Red, checkered scarf  a little broke black and white colors of today's outfit and protected the neck from treacherous wind. 


W sumie nie narzekam na wiosenne temperatury i słoneczko, które grzeje całkiem mocno, bo nie jestem fanką noszenia zimowych, grubych kurtek i ciężkich butów oraz zmarzniętego, czerwonego nosa. Jednak widok świeżego śniegu jest widokiem magicznym i sprawia, że wszystko staje się jak z bajki. Oczywiście tylko przez pierwszą godzinę, bo w mieście ciężko zachować śnieg, by zaraz nie zamienił się w brudne, śniegowe błoto. To tyle na dziś :) Życzę wszystkim miłego popołudnia i przede wszystkim zdrowych i radosnych świąt Bożego Narodzenia! 
All in all I'm not complaning on spring temperatures and sunshine which heats quite hard because I'm not a fan of wearing winter coats and heavy boots and frozen, red nose. But view of fresh snow is magical and it makes it all becomes like a fairy tale. Of course only the first hour because in city it's hard to keep snow that just has not change in dirty, snow mud. That's all for today :) I wish you nice afternoon and most of all healthy and happy Christmas! :)ph. my mum

wearing

Stradivarius leather jacket

Pimkie waistcoat 

Zebra sweater  

C&A leather trousers

Primark bag

New Yorker scarf

2 komentarze: